Το σχολείο μας είναι νεοσύστατο. Ξεκίνησε τη λειτουργία του το Σεπτέμβριο του 2007 και βρίσκεται στον παλαιό οικισμό του Δήμου Ευκαρπίας, και συγκεκριμένα στην οδό Νικολάου Πλαστήρα 2.
Αποτελείται από 6 τάξεις, έχει 12 εκπαιδευτικούς και 120 μαθητές και μαθήτριες. Είναι μικρό σχολείο, "σχολειάκι", όπως το αποκαλούν οι μαθητές μας και συναυλίζεται με το      1ο δημοτικό σχολείο Ευκαρπίας.
Στο πρώτο αυτό έτος λειτουργίας του, αντιμετωπίσαμε αρκετές δυσκολίες, αλλά με τη βοήθεια της τοπικής κοινωνίας, του Δήμου και των γονέων των μαθητών μας, προχωρούμε σωστά.
Κάναμε πολλά, επισκέψεις, ενδοσχολικές επιμορφώσεις για θέματα περιβάλλοντος, υγείας, ασφάλειας στους δρόμους. Ξεκινήσαμε νέα δανειστική βιβλιοθήκη, συμμετείχαμε ενεργά σε πανελλήνιους διαγωνισμούς, σε αθλητικούς αγώνες.
Συνεχίζουμε, λοιπόν, και για τα επόμενα σχολικά έτη με το ίδιο σθένος που έχουμε τώρα, τόσο από τη μεριά του εκπαιδευτικού προσωπικού, όσο κι από τη μεριά των μικρών μαθητών και μαθητριών μας.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ  2007-08
Νιώθουμε την υποχρέωση να ευχαριστήσουμε κάποιους ανθρώπους που συνέβαλαν στην ενημέρωση κι επιμόρφωση των μαθητών/τριών μας αφιλοκερδώς, ορμόμενοι μόνο από την αγάπη τους για τα παιδιά.

.

Free Clipart